Eveline Beauty

Odciski, brodawki Warszawa

Odciski i brodawki

Co to jest odcisk?Jedną z najczęstszych dolegliwości z jaką borykają się nasi pacjenci są odciski na stopach. Są to zrogowaciałe miejsca posiadające w centralnej części rogowy czop, który uciskając na zakończenia nerwowe bardzo często powoduje piekący ból nasilający się podczas chodzenia. Nagniotki pojawiają się w miejscach, gdzie występuje ciągły ucisk i tarcie spowodowane źle dopasowanym obuwiem czy deformacjami kostnymi w obrębie stóp. Odciski mogą przybierać różne kształty oraz występują na w różnych lokalizacjach na stopie. Najczęstszymi miejscami gdzie występują nagniotki są przodostopie i grzbietowa strona ,,małego” palca, ale mogą powstawać również w wale paznokciowym oraz między palcami.

Z usuwaniem odcisków najlepiej zgłosić się do podologa. Domowe sposoby usuwania odcisków bardzo często kończą się jeszcze większym bólem, ponieważ samodzielnie jest nam ciężko rozróżnić z jaką zmianą mamy do czynienia (czy jest to odcisk, modzel czy brodawka wirusowa). Kuracje przy pomocy zmiękczających plastrów lub płynów często są bezskuteczne lub powodują stany zapalne przez co odciski są jeszcze bardziej bolesne.

Co to jest brodawka?
Brodawka (pot. kurzajka) to choroba skóry wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Jest chorobą zakaźną, która przenosi się głównie przez kontakt z naskórkiem. Czynniki sprzyjające zakażeniu to: osłabienie układu odpornościowego korzystanie z publicznych kąpielisk typu baseny, baseny termalne, korzystanie z sauny w obiektach sportowych, na basenach, korzystanie ze wspólnych łazienek, np. w hotelach pracowniczych nadpotliwość, skaleczenia.
 
Kiedy zgłosić się do gabinetu?
Zaleca się aby zgłosić się do gabinetu podologicznego w momencie zauważenia pierwszych zmian na stopach, ponieważ w początkowej fazie rozwoju brodawki jest ona łudząco podobna do odcisku. Specjalista oceni zmianę i w przypadku zdiagnozowania choroby wdroży odpowiednie postępowanie lecznicze.